MAXstyrka

Allt inom kraftsport

Den tre dagar långa tävlingen WSF World Strongmen Championships 2012 avslutades tidigare i dag. Många toppnamn var med och tävlade i Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten.

Totalt 25 atleter var på plats för att tävla om medaljerna och pengarna, och efter första dagens tävlingar så gick de 15 bästa vidare till den andra dagen. De åtta bästa efter den andra dagen gick vidare till finalen som avgjordes i dag.

Finalisterna var Josh Thigpen, Stefan Solvi Petursson, Laurence Shahlaei, Krzysztof Radzikowski, Mark Felix, Farzad Mousakhani, Nikolai Hansen och Antanas Abrutis.

Vikterna var relativt beskedliga om man jämför med vad som brukar vara normalt. Under tävlingen så skulle man bl.a. dra marklyft (reps) på 300 kg, alltså samma vikt som man hade på Sveriges Starkaste Man 2011. I däckvältet så vägde däcket bara 320 kg, oket som man skulle gå 25 meter med vägde 350 kg och stocklyftet var på 125 kg (reps).

Krzysztof Radzikowski gjorde en mycket bra tävling där han låg först efter den första dagen och vann också finalen. Han kunde alltså till slut kamma hem guldmedaljen och prissumman på 6000 dollar.

Laurence Shahlaei tog silvret och fick 4000 dollar för besväret. Josh Thigpen tog bronset och checken på 3000 dollar, och Stefan Sölvi Petursson kom fyra och fick 2000 dollar.

  • Share/Bookmark

Leave a Reply


Aktuellt

RuneAndersson

Gymkompaniet Open 2012 hålls

Rune Andersson har startat upp och arrangerat Sveriges Starkaste Man och är en av de ...

sarahb1

Svenska framtidshopp - Sarah B

Jag vet inte riktigt om man kan klassa henne som ett "framtidshopp" . Hon har ...

Ossian

Svenska framtidshopp - Ossian

Strongman är en sport där det ofta tar lång tid att bli riktigt bra. Eftersom ...

Nyheter

storloggo

"Gilla" MAXstyrka fÃ

I morgon är det dags för årets första kval till ...

eurosport

Armbrytning på Euro

I kväll är det dags för armbrytning på Eurosport 2. 21:00 ...

oskarstot

Oskar Svensson ute u

Oskar Svensson har tävlat färdigt i Junior-VM. Han gick in ...

RuneAndersson

Gymkompaniet Open 20

Rune Andersson har startat upp och arrangerat Sveriges Starkaste Man ...

MAXstyrka på Facebook