MAXstyrka

Allt inom kraftsport

Startlistor SSK u82 & Sveriges Starkaste Master


Sveriges Starkaste Kvinna u82 & Sveriges Starkaste Man Masters

Tävlingen arrangeras på Birsta City i Sundsvall – Gesällvägen 1

Speaker: Anders Johansson
Domare: Martin Forsmark

Invägning för damer: Fredag 30 augusti kl. 19:00-20:00 & lördag kl. 09:00-10:00 i Birsta City
Gren genomgång: 31 augusti kl. 10:00
Starttid: kl. 11:00
Boende: First Hotel Strand
Ange Starkeman vid bokning
Enkelrum: 700:-/natt
Dubbelrum: 800:-/natt

Prispengar
Första plats: 4000kr
Andra plats: 2500kr
Tredje plats: 1000kr

Samtliga deltagare får både deltagarpokal & tröja

Alla tävlande bjuds på bankett 19.00
Dragon House – Rådhusgatan 34

SSK u82
Therese Beirup Espenkrona
Sara Zettergren
Åsa Stonegård
Maria Tingbacke
Cassandra Annergren
Bobby Sundberg
Veronica Liljeroth
Sofie Minicz

Följ u82 Live Score HÄR

SSM Masters
Anders Persson
Niklas Nordin
Fredrik Svensson
Stefan Bergqvist
Peter Svedberg

Följ masters Live Score HÄR

Sveriges Starkaste Kvinna u82 (maxtid för alla grenar är 75 s, gäller dock inte när det är maxsträcka)

1. Apollon reps på 70kg/55kg (1 rep på 70kg slår alla reps på 55kg)

2. OK 230 kg, 20 m

3. Farmers walk för distans, 98 kg per hand

4. Marklyftsstege 140kg-160kg-180kg-200kg

5. Däckvält 300kg x 5

6. Bära 100 kg säck för distans (upplyft från höjd)

Sveriges Starkaste Man – Masters

1. Stock för max: Startvikt 100kg sedan 10kg höjningar

2. OK 350KG – 20m

3. Farmers för distans 122kg med 20m vändningar

4. Marklyft 285kg för reps 75sek dräkt och remmar tillåtet

5. Däckvält 420kg 6vält

6. Loading medley med tunnor med 5m tillöp. 5st vikt mellan 113-122kg

Share

SSM u105 final 2019


Plats
JeJe’s Gym AB
Industrigatan 12
662 34 Åmål
Datum
Lördag 31 augusti 2019
Invägningstider
Fredag 30 augusti 12.00-19.00
Lördag 31 augusti 10.00-11.00
Atletgenomgång samt informationsmöte inför det kommande året
Fredag 30 augusti 18.30-19.30
Tävlingsstart
13.00

Arrangör
 Henrik Saxin i samarbete med JeJe’s Gym AB
Huvuddomare
 Jesper Willysson
Speaker
Peter Rundberg

Live Score finns att följa på Strength Results
KLICKA HÄR

Kvalade atleter
1. Jimmy Johansson
2. Love Häkänen
3. Anders Kylander
4. Andreas Lundberg
5. Albin Magnusson
6. Conny Ekholm
7. Lars Ainasoja – skadad. Adrian Andersson reserv
8. Robin Hedström – skadad. Lars Ainasoja reserv
9. Jack Ottendahl
10. Martin Johansson

Finalgrenar ser ut som följande:

1. Axelpress för max
Texas deadlift bar med vagnshjul
Startvikt 110kg (10kg höjningar upp till 140kg därefter 5kgs höjningar)
110-120-130kg gäller för alla, därefter går man in när man vill och fortsätter till fail

2. Husafeldt Pargren
170kg – 15m x 15m – vändning runt en kon – Snabbast tid vinner

3. Raw marklyft för max med Texas deadlift bar – Last man standing
Startvikt 250kg
Tillåtet utrustning: remmar & bälte – dräkt ej tillåtet
Samtliga deltagare lyfter 250-270-290-310kg därefter 5kg höjningar och fritt val av vikt

4. Framewalk Pargren
370kg – 15m
Tillåtet med remmar

5. Stone to shoulder Pargren
120kg
Klister ej tillåtet

6. Duckwalk & Powerstairs Pargren
Duckwalk – 170kg – 10-15m
Powerstairs – 170kg x 3 steg + 220kg x 3 steg


KLARA SPONSORER
Pokalhuset (www.pokalhuset.se)
ahlsell (www.ahlsell.se)
Gustavsberg Villeroy&Boch (www.gustavsberg.com)
Kilbergs schakt i Säffle AB
Harry’s Åmål
Trapp och Durkteknik väst AB
Byggmax Åmål
Pizzeria Montreal
Säffle Byggkomponenter
Wahlanders
Nocco
Marin och Fritid
Bengtsforshus
Gorilla Wear
Eijes Bil

Share

Stockholm Open II WRPF/WEPF

På lördag är det dags för styrkelyftstävling på Extreme Power Gym – Skarpnäck!

Plats: Extreme Power Gym – Skarpnäck Gårdsväg 10
Tävlingsstart: 12.00

Tävlingen kommer att hållas utomhus, klä dig efter vädret och ta gärna med något att sitta på
Lätt förtäring kommer att finnas på plats

Share

SSK 2019 Öppna klassen - Årets grenar

Sveriges Starkaste Kvinna 2019

Sweden Barbell Club har nu släppt årets grenar inför finalen Sveriges Starkaste Kvinna – Öppna klassen 2019

Tid och plats

Arrangör: Sweden Barbell Club

Datum: Lördag 12 Oktober 2019

Plats: Solnahallen

Genomgång atleter: 14:00

Tävlingensstart: 15:00

Längd på tävling: ca 3 timmar

Anmäl dig nu!

Avgift: 350kr

Swish: 123 105 97 40

Senast: 12e September

Klicka HÄR på länken för att se årets grenar samt anmäla sig till finalen.

http://www.swedenbarbellclub.org/ssk-2019

Share

Resultat kval 2 u90kg katagori

Då är årets andra kvaltävling till SSM u90kg katagori genomförd.

Tävlingen hölls på Extreme Power Gym i Skarpnäck och arrangerades utav mig Cattis (som sitter i styrgruppen för SSK) den 13 juli.

Huvuddomaren var Johan Liljeblad med Matte Klevehag som roddarchef, Karin Hedlund agerade speaker och Jonny Gustafsson dök upp för dagen och hoppade in som assisterande domare och roddare. Sekreterare blev då jag tillsammans med stabilt stöd utav Therese Blennert.

Vårt grymma roddarteam bestod utav Hawar Abas, Elias Dannelöv, Jacob Clinton, Jan Philip Pålsson & Samuel Holm.

Det blev 16 stycken som hade anmält sig men endast 10 till start. Vi valde att köra på utan Cut.

Vi använde oss av det nya systemet Strengthresults.com där atleterna kunde följa livescoren och startordning under tävlingens gång. Riktigt bra system för både arrangör samt atleter att nyttja.

För mer ingående resultat, klicka HÄR!

Grenar samt vikter blev som följande:

Farmers 110kg 15m + OK 280kg 15m

Marklyft reps 220kg

Loading 3 objekt 80kg säck + 75kg däck + 100kg säck

Press medley = Hantelpress 50kg + Stockpress 90kg + Apollon 100kg + Stockpress 115kg

Carry & Drag = bära 80kg säck 15m + dra 193kg släde tillbaka 15m

Sten reps 110kg eller 135kg = 1 rep på 135 slår alla reps på 110

Vi hade ett grymt bra samarbete med First Light Apparel som tryckte riktigt snygga tröjor åt alla deltagare och roddare.

First Light Apparel var även på plats och filmade tävlingen och det blev riktigt grymt att se vad Karim Touray kunde klippa ihop och sammansätta.

Rabattkod: 10%OFFCATTIS

Klicka här för att se Youtube-video

Jag hoppas att atleter var nöjda med tävlingen och nu laddar vi om och taggar till inför årets tredje kval till SSM u90kg katagori som kommer att gå i Lund den 7 september på Sundkraft Gym.

SSM u90kg final hålls den 12 oktober på Tyngre 8 i Solna. Mer info om det släpps framöver.

Vi ses

/Cattis

Share

Older Entries »
Share

Translate