MAXstyrka

Allt inom kraftsport

Här kan ni följa årets strongman- och strongwomantävlingar i Sverige, både elit- och folkklasstävlingar. Vet du om någon tävling som inte står med här? Skicka i så fall ett mejl till info@maxstyrka.se!

(F) = Folkklass. (E) = Elitklass.


Mars

21 mars – Strong Competition 2.0 – Nybörjare och tung klass – Plats: Sundkraft gym i Lund. (F)

22 mars – Strong Competition 2.0 – Den tyngsta klassen – Plats: Sundkraft gym i Lund. (E)

28 mars – Gärdsgårdsserien Deltävling 1 – Herrar  – Plats: Råstyrka gym i Växjö. (F)

29 mars – Gärdsgårdsserien Deltävling 1 – Damer – Plats: Råstyrka gym i Växjö. (F)


April

25 april – Gärdsgårdsserien Deltävling 2 – Herrar  – Plats: Fabriken Norrhult. (F)

26 april – Gärdsgårdsserien Deltävling 2 – Damer  – Plats: Fabriken Norrhult. (F)


Maj

23 maj – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 1 – Öppen klass – Plats: Östersund. (E)


Juni

27 juni – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 2 – Öppen klass – Plats: Sjöbo. (E)

27 juni – Ockelbo Showlifting – Plats: Ockelbo Marknad. (E)


Juli

11 juli – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 3 – Öppen klass – Plats: Arvidsjaur. (E)

11 juli – Sveriges Råaste 2020 – Plats: Ystad Saltsjöbad (Brygga 1). (E)

24 juli – Slaget om Småland – Plats: Åseda. (F)


Augusti

15 augusti – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 4 – Öppen klass – Plats: Älmhult. (E)


September

26 september – Gärdsgårdsserien Deltävling 3 – Herrar  – Plats: Arenan Regnhult Liatorp. (F)

27 september – Gärdsgårdsserien Deltävling 3 – Damer  – Plats: Arenan Regnhult Liatorp. (F)


Oktober

10 oktober – Sveriges Starkaste Man 2020 – Final – Öppen klass – Plats: Stockholm (Tyngre). (E)

24 oktober – Gärdsgårdsserien Deltävling 4 – Herrar  – Plats: Tranås Strongman. (F)

25 oktober – Gärdsgårdsserien Deltävling 4 – Damer  – Plats: Trygga Fitness Bromölla. (F)


November

28 november – Gärdsgårdsserien Final – Herrar  – Plats: Hybrid Fitness Vetlanda . (F)

29 november – Gärdsgårdsserien Final – Damer  – Plats: Hybrid Fitness Vetlanda . (F)


Östersund 23/5
– Sjöbo: 26/6
– Arvidsjaur: 4/7
– Älmhult :15/8

Final Stockholm (Tyngre) 10/10

Share

Translate