MAXstyrka

Allt inom kraftsport

Här kan ni följa årets strongman- och strongwomantävlingar i Sverige, både elit- och folkklasstävlingar. Vet du om någon tävling som inte står med här? Skicka i så fall ett mejl till info@maxstyrka.se!

(F) = Folkklass. (E) = Elitklass.


Mars

21 mars – Strong Competition 2.0 – Nybörjare och tung klass – Plats: Sundkraft gym i Lund. (F)

22 mars – Strong Competition 2.0 – Den tyngsta klassen – Plats: Sundkraft gym i Lund. (E)

28 mars – Starkast – Dam- och herrklass  – Plats: CrossFit Mejeriet i Arvika. (E)


April

25 april – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 1 – Klass U90 kg – Plats: Växjö. (E)


Maj

2 maj – Starke Viking – Nybörjare (unisex) – Plats: Ale Vikingamarknad. (F)

3 maj – Starke Viking – Valkyria (damklass) – Plats: Ale Vikingamarknad. (E)

16 maj – 1RMpodden Open – Dam- och herrklass – Plats: Utanför Sundstabadet i Karlstad. (F)

23 maj – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 2 – Klass U90 kg – Plats: Lund. (E)

30 maj – Bromöllas Strongest 2020 – Dam- och herrklass – Plats: Ivöstrand i Bromölla. (F)


Juni

13 juni – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 3 – Klass U90 kg – Plats: Stockholm. (E)

27 juni – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 1 – Öppen klass – Plats: Sjöbo. (E)

27 juni – Ockelbo Showlifting – Plats: Ockelbo Marknad. (E)


Juli

11 juli – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 2 – Öppen klass – Plats: Gävle. (E)

11 juli – Sveriges Råaste 2020 – Plats: Ystad Saltsjöbad (Brygga 1). (E)

24 juli – Slaget om Småland – Plats: Åseda. (F)

25 juli – Starke Viking – Nybörjare och Erfaren amatör (unisex) – Plats: Värmlands Vikingating. (F)

26 juli – Starke Viking – Valkyria (damklass) – Plats: Värmlands Vikingating. (E)

29 juli – Starke Viking – Elddopet (en fyradagarstävling för kvinnor och män) – Plats: Birka. (F)

29 juli – Starke Viking – Nybörjare (unisex) – Plats: Birka. (F)

30 juli – Starke Viking – Valkyria (damklass) – Plats: Birka. (E)

31 juli – Starke Viking – Erfaren amatör (unisex) – Plats: Birka. (F)


Augusti

1 augusti – Starke Viking – Proffs (unisex) – Plats: Birka. (E)

15 augusti – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 3 – Öppen klass – Plats: Älmhult. (E)


September

1 september – Sveriges Starkaste Man 2020 – Kval 4 – Klass U90 kg – Plats: Sollefteå. (E)

26 september – Gärdsgårdsserien Deltävling 1 – Herrar  – Plats: Arenan Regnhult Liatorp. (F)

27 september – Gärdsgårdsserien Deltävling 1 – Damer  – Plats: Arenan Regnhult Liatorp. (F)


Oktober

10 oktober – Sveriges Starkaste Man 2020 – Final – Öppen klass – Plats: Stockholm (Tyngre). (E)

24 oktober – Gärdsgårdsserien Deltävling 2 – Herrar  – Plats: Tranås Strongman. (F)

25 oktober – Gärdsgårdsserien Deltävling 2 – Damer  – Plats: Trygga Fitness Bromölla. (F)


November

28 november – Gärdsgårdsserien Final – Herrar  – Plats: Hybrid Fitness Vetlanda . (F)

29 november – Gärdsgårdsserien Final – Damer  – Plats: Hybrid Fitness Vetlanda . (F)


 

Share

Translate